Awards and Contests

Regional Prizes

Every year, awards are presented in several regions of Québec in recognition of the exceptional commitment shown by members of the Youth Coalitions and their adult leaders.

The MONTREAL, MAURICIE – CENTRE-DU-QUÉBEC, GASPÉSIE-ÎLES-DE-LA-MADELEINE, NORTHERN QUÉBEC and OUTAOUAIS and regions have each elected to present a trophy to the Youth Coalition with the most outstanding project. The criteria used by the judges to select the winning Coalition include the scope of its community action, the originality of the topics addressed by the project in the fight against tobacco, the amount of support obtained within the school, and media coverage of the actions.

Laurentides Award

Coalition Award: Official trophy and $200 grant

  • 2012-2013 winner :
    Centre de formation générale des Cimes, Sainte-Agathe-des-Monts
  • 2011-2012 winner :
    Competency Development Centre, Lachute
  • 2009-2010 winner :
    Polyvalente Saint-Jérôme, St-Jérôme

Mauricie-Centre du Québec Award

Coalition Award: Official trophy and $300 grant

  • 2014-2015 winner :
    École des Pionniers, Trois-Rivières
  • 2013-2014 winner :
    École Chavigny, Trois-Rivières
  • 2012-2013 winner :
    Maison des jeunes La Fréquence, Princeville
  • 2011-2012 winner :
    Maison des jeunes de Victoriaville, Victoriaville

Leader’s Award: $100 gift certificate

  • 2014-2015 winner :
    Sonia Lebel, école des Pionniers
  • 2013-2014 winner :
    Danielle Lamothe, école Chavigny

Outaouais Award

Coalition Award: Official trophy and $200 grant

  • 2014-2015 winner :
    Maison des jeunes Adojeune, Gatineau
  • 2013-2014 winner :
    Maison des jeunes Le Spot, Saint-André-Avellin
  • 2012-2013 winner :
    Cité étudiante de la Haute-Gatineau, Maniwaki

Leader’s Award: Official trophy

  • 2014-2015 winner :
    Ginette Leduc, Leslie Logan et Audrey Allard, Maison des jeunes Le Spot
  • 2013-2014 winner :
    Vanessa Castonguay-Maillet, Ado jeune
  • 2012-2013 winner :
    Marie-Josée Dumas, Cité étudiante de la Haute-Gatineau

Bas St-Laurent Award

Leader’s Award: Official trophy

  • 2012-2013 winner :
    Ève Lacroix, École secondaire Paul-Hubert

Gaspésie-îles-de-la-Madeleine Award

Coalition Award: Official trophy and $300 grant

  • 2014-2015 winner :
    École de l'Escabelle, Cap-Chat
  • 2013-2014 winner :
    École de l'Escabelle, Cap-Chat
  • 2012-2013 winner :
    Maison des jeunes de Grande-Rivière
  • 2011-2012 winner :
    École de l'Escabelle, Cap-Chat
  • 2010-2011 winner :
    École de l’Escabelle de Cap-Chat
  • 2009-2010 winner :
    École des Deux-Rivières de Matapédia

Gaspésie Leader’s Award: $100 gift certificate

  • 2014-2015 winner :
    Audrey Duguay, Maison des jeunes La Bouée
    Denise Porlier, École Le Bois-Vivant
  • 2013-2014 winner :
    Nathalie Dickie, École Aux Quatre-Vents
  • 2012-2013 winner :
    Della Guerette, École de l'Escabelle
  • 2011-2012 winner :
    Ghislaine Hamel and Julie Leblanc, Maison de jeunes des Iles-de-la-Madeleine

Nord-du-Québec Award

Coalition Award: Official trophy and $300 grant

  • 2014-2015 winner:
    École Le Filon, Chapais
  • 2013-2014 winner:
    École La Taïga, Lebel-sur-Quévillon
  • 2012-2013 winner:
    Centre jeunesse l'Astral, Radisson
  • 2011-2012 winner:
    Maison de jeunes Sac-à-dos, Chibougameau
  • 2010-2011 winner:
    École Saint-Dominique Savio, Chapais
  • 2009-2010 winner:
    École La Taïga, Lebel-sur-Quévillon

Leader’s Award: Honorary Plaque

  • 2014-2015 winner:
    Virginie Harvey, École le Filon
  • 2013-2014 winner:
    Gaël Coulombe, École La Taïga
  • 2009-2010 winner:
    Gaël Coulombe, École La Taïga

Montréal Award

Coalition Award: Official trophy

  • 2014-2015 winner:
    École secondaire Cavelier-De LaSalle
  • 2013-2014 winner:
    École secondaire Sophie-Barat
  • 2012-2013 winner:
    JFK High School
  • 2011-2012 winner:
    École secondaire Antoine-de-Saint-Exupéry
  • 2010-2011 winner:
    École secondaire Henri-Bourassa
  • 2009-2010 winner:
    École secondaire Saint-Luc

Leader’s Award: $200 gift certificate

  • 2014-2015 winner:
    Marie-Ève Duquette, École secondaire Cavelier-De LaSalle
  • 2013-2014 winner:
    Jennifer Rouette, École Des sources
  • 2012-2013 winner:
    Frank Lofeodo, JFK High School
  • 2011-2012 winner:
    Pénélope Marchand-Vincent, Collège Mont-Saint-Louis
  • 2010-2011 winner:
    Johanne Crevier, Collège Charlemagne
  • 2009-2010 winner:
    Jean-François Carrier, Collèges Mont-Saint-Louis and Rachel